- Hoşgeldiniz

21 Şubat Dünya Anadil Günü Hendek’te Kutlandı

21 Şubat Dünya Anadil Günü Hendek’te Kutlandı

UNESCO 1999 yılında 21 Şubatı ULUSLARARASI ANADİL GÜNÜ olarak ilan etti.

* Bu yılki “21 Şubat Dünya Anadil Günü Etkinliği” Kocaeli, Sakarya ve Hendek Kafkas Kültür Derneklerinin ortak organizasyonu ile Hendek Kafkas Kültür Derneğini nin ev sahipliğinde yapıldı.

* Türkiye’de ki ilk ve tek Abazaca sınıfının Hendek Nüfren köyünde açılmasında büyük emeği olan Hendek derneğimize ayrıca teşekkür ederiz.

* Programın sunuculuğunu Sinem Özkan’ın yaptığı gece Hendek dernek başkanımız Atrışba Kamil ŞİRİNEL’in açılış konuşmasıyla başladı.

* Dr. Setenay Nil DOĞAN’ın Anadil konulu bir sunum yaptığı gecede Ubıhca dilini son konuşan kişi olan Tevfik ESENÇ’i konu alan belgesel gösterimi yapıldı. Abazaca sınıfı öğrencilerinin sahnede Abazaca hazırladıkları program, büyük ilgi uyandırdı. Hendek ve Düzceli büyüklerimizden oluşan Azar grubu oyun ve şarkılarıyla seyircileri coşturdu.

* Geceye Abhazya Devleti nin Türkiye temsilcisi İnar GİTSBA, yardımcısı Alyas ASABUA, Kaffed genel başkanı Yaşar ASLANKAYA ve genel başkan yardımcısı Prof. Dr. Erol TAYMAZ da katıldılar.

* Gecede ayrıca Nüfren de açılan anadil sınıfının hocası Ahocba İrfan OKUYUCU ve Abhazyalı dil hocası Oksana TARBA ya anadilin yaşatılması için verdikleri destekten dolayı Sakarya Kafkas Kültür Derneği başkanı Orhan SARI ve Kocaeli Kafkas Kültür Derneği Başkanı Erdal ÇATAN tarafından çiçek takdim edilerek teşekkür edildi.

23 Şubat 2015
Sitemizdeki Benzer İçerikler