- Hoşgeldiniz

Apsuvara Grubu Eğitim Çalışmaları

Apsuvara Grubu Eğitim Çalışmaları

Toplumsal ve bireysel manada kendini yetiştirmiş, dava şuuru yüksek, kimlik bilinci oturmuş donanımlı ve birikimli idealist gençleri yetiştirmek amacıyla altı ay önce başlattığımız ” Aydınlığa Giden Yol” eğitim projesinin ilk meyvelerini almaya başladık. Dünyanın hızlı gelişimlerini takip edebilen, her türlü teknolojik yeniliklere hakim, tarihini, sosyal yapısını ve politik bilincinin farkına varabilmiş geleceğin liderlerini yetiştirmek amacıyla başlattığımız eğitim çalışmalarının ilk ürünleri olan proje sunumlarını dün gece kapalı devre bir toplantı ile hayata geçirdik.

Dört gruptan oluşan proje uygulama merkezlerimizin hazırladığı ödev konuları iki aylık bir çalışmanın neticesinde hazır hale getirilip, tanıtımı yapıldı.

Birinci Proje Grubu. İstanbul 1. Nolu Grup. Proje konusu; Abhazya’da Alkol-Narkotik ve Trafik Üçgeninde Toplum.

İkinci Proje Grubu. İstanbul 2. Nolu Grup. Proje Konusu; Diasporada Örgütlenme Modelleri Ve Abazalar.

Üçüncü Proje Grubu. Sakarya-Düzce Grubu. Proje Konusu; Dilin Kaderi Halkın Kaderidir.

Dördüncü Proje Grubu. İnegöl Grubu. Proje Konusu; 21. yüzyılda Aleyföa-Keabze.

Her proje grubu kendi çalışma takvimini ve çalışma yöntemlerini kendi belirleyip araştırma- inceleme, işbirlikli öğrenme, Tam öğrenme, buluş yoluyla öğrenme ve yapılandırmacı öğrenme yöntemlerini kendilerine esas alarak etkileşime yönelik bir çalışma şekliyle ödevlerini hazırlamışlardır. Apsuvara Grubu Eğitim komisyonu tarafından yönlendirilen gençlerimiz yaptıkları sunumlar ile bizi gelecek adına ümitlendirmişlerdir.

Apsuvara Grubu ile Kiaraz Grubu haricinde Hiç bir tüzel veya gayri tüzel yapı ile bağlantısı olmayan eğitim çalışmasının üyeleri gönüllü kardeşlerimizden oluşmuştur. Sadece amacı niteliksel anlamda topluma bir katkı sağlamak ve bu doğrultuda insan yetiştirmek olan projenin sahibi her ne kadar Apsuvara ve Kiaraz grupları gözükse de projenin gerçek sahibi tüm toplumdur. Ve bundan ötürü bizim kapımız herkese açıktır.

Katılımcıların hangi dernekten veya sivil inisiyatiften olduklarının bizim için bir önemi yoktur. Derslerimize tüm dernek ve benzeri oluşumlardan öğrenciler katılmışlardır. Derneklerin gençlik kolları veya yönetimlerinde aktif görev alan bazı üyeleri aynı zamanda bu projede aktif olarak çalışmışlardır. 6 ay, 1 sene, 3 sene ve 5 senelik programlar dahilinde ders kurları hedeflenmektedir. Adım adım ilerleyip öğrencilerde niteliksel düzeyin artırılmasını hedefliyoruz.

Çalışmanın sonucunda mezun olacak öğrencilerde hedeflediğimiz en büyük kriter; KİMLİK ve DAVA şuurunun yükseltilip TOPLUMSAL DUYARLILIĞIN artırılmasıdır.
Bundan sonraki derslere dileyen herkes bize müracaat ederek katılabilir. Dersler kapalı devre yapılmakta olup profesyonel eğitmenler tarafından denetlenmektedir. Benzer projeleri hayata geçirmek isteyen veya kendi bünyesinde uygulamak isteyen herkese gönüllü olarak brifing vermeye hazırız. Yeter ki tüm toplumda benzer çalışmaların sayısı artırılsın…

Apsuvara Grubu Eğitim Komisyonu Adına Genel Koordinatör Selçuk SIMSIM

23 Mart 2015
Sitemizdeki Benzer İçerikler
İlgili Terimler :