- Hoşgeldiniz

Kurudil Köyü

Kurudil Köyü

Kurudil köyü, Sakarya ilinin Söğütlü ilçesine bağlı cennetten bir köşe, yemyeşil, havadar muhteşem Adapazarı ovası manzaralı bir çerkes köyüdür.

Kurudil Köyü 1864 büyük Kafkasya sürgününden anadoluya gelen Çerkesler tarafından kurulmuştur. Köyün ilk adının olduğu bilinmektedir. Köyün ilk kurulduğundaki yeri arazinin en yüksek tepesi olan GUSERTHAME olarak adlandırılan yerde olduğu daha aşağılardaki şimdiki mahacır mahalle olarak adlandırılan arazinin dar uzun yüksek ve kenarında kışın oluşan küçük göletten dolayı önceleri KURU olarak sonralarıda KURUDİL olarak anılmasıyla şimdiki resmi adına KURUDİL kavuşmuştur.

Köy kurulduktan yakın zaman sonra kuru dilin batı ucunda Bulgaristan göçmenleri yerleşmeye başlamış, çerkeslerde GUSERTHAMEDEN aşağıya (batıya) doğru yerleşmiş ve köy nüfus yoğunluğun artmasıyla tamamen birleşmiştir.

Sakarya iline 17 km, Söğütlü ilçesine 3 km uzaklıktadır.köyün tarım alanları düz ovada deniz seviyesinden 24 mt. yüksekte yerleşim yerleri tepelerde yoğunlaşmaktadır.

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Köyün kuzey cephesi yüksek orman örtü ile kaplıdır yazın meşe ormanının serinliği kışında karadenizden gelen kuzey rüzgarlarının ormanda hızını kesmiş hafif sesini duyar güneyde keremali dağlarına bakarak yeşilin her tonunu uçsuz bucaksız görebilirsiniz.

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır.

Köye ayrıca ulaşımı ( hergün 06:30 -20:30 saatleri arasında kurudil – çeşmemeydanı – ADAPAZARI saat başı karşılıklı seferler yapılmaktadır.) sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

19 Mayıs 2009
Sitemizdeki Benzer İçerikler
İlgili Terimler :