- Hoşgeldiniz

Yaşayan Efsane Xabze

Yaşayan Efsane Xabze

Kitap Adı : Yaşayan Efsane Xabze

Yazar: Nahit Serbes

Baskı Tarihi : 2011

Kitap Evi : Phoenix Yayınevi

ISBN: 9786055738884

Boyut / Kap / Sayfa : 13,5 x 19,5 cm / 344 Sayfa

Kitap Hakkında

Bu kitapta dil, din, ırk, mezhep, inanç ve sosyal durum ayırımı gözetmeksizin, Xabze kültür değerleri esas alınmak suretiyle, bir insanın kendisini geliştirmesi için neler yapması gerektiği anlatılmaktadır. Kitap popüler kültür, yüksek kültür ve Xabze kültürünün toplumdaki yerinin sosyolojik bir incelemesidir. Bu kültürü yaşayıp, geliştirip, kullananlar çok kısa bir yoldan mutlulukla tanışırlar ve insana değer veren davranış kalıplarını öne çıkararak başarıdan başarıya koşarlar. Xabze zaman içinde bilginin edinilme hızı ve bilgi kaynaklarının artmasına bağlı olarak evrime uğrar, çağın gerektirdiği biçimlere bürünür. Dolayısıyla, bu kültürü yaşayanlar bulundukları yer, zaman ve konuma göre pozitif davranış biçimleri geliştirirler ve sergilerler. Efsanevi Xabze kültürünü tanıyacak, sevecek ve zevk alarak bir solukta okuyacaksınız. Böylece pek çok konuya hâkim, çevrenizde örnek gösterilen bir insan olup, bilgi ağacının gölgesinde oturacaksınız.

Yaşayan Efsane Xabze’nin Öyküsü

Çocukluğum, Kuzey Kafkasya’dan Anadolu’ya göç etmek zorunda bırakılan bir toplumda ve o toplumun Xabzeadını verdiği bir kültürün, Kafkasya’daki köklerine yakın şekliyle yaşandığı bir ortamda geçti. Yakınlarımız ve komşularımızla birlikte bizler büyük bir ağacın dalları gibiydik. Bütün hayatımız, engin bir hoşgörü ortamı içinde, kimi zaman var olanla yetinerek, kimi zaman da daha güzeli ve daha doğruyu arama çabasıyla geçti. Tarihin derinliklerinden süzülerek gelen bu kültürün inceliklerini, o büyük aile içerisindeki ilk gençlik yıllarımda öğrendim. İlerleyen yıllarda gündelik yaşamımıza etkin bir şekilde giren popüler kültür nasıl diğer kültürel yapıları tehdit ettiyse, bu kültürün de aynı gerekçeyle değişim geçirdiğine tanıklık ettim. Bu kültüre sahip çıkmanın, evrensel kültüre sahip çıkmak olduğunu düşündüm. Pekâlâ, içinde sayısız değer barındıran ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan bu kültürü insanlığa tanıtmak için çaba harcayabilirdim. 2001 yılından 2011 yılına kadar, 10 yıl dünya üzerinde Xabze kültürünün yaşatıldığı Amerika, İngiltere, İtalya, İspanya’nın Bask bölgesi, Ürdün, İsrail, Abhazya, Kuzey Kıbrıs, Rusya Federasyonu, Gürcistan, Ermenistan,  Adige, Kabartay-Balkar ve Karaçay – Çerkes Cumhuriyetleri dâhil olmak üzere, daha birçok ülkeye gittim. Gördüğüm işittiğim her şeyi, bir hazinenin altın değerindeki parçaları olarak kabul ettim ve bu değerleri insanlığa tanıtabilmek için elinizde tuttuğunuz bu kitabı yazdım. Şunu da belirtmeliyim ki Xabze kültürünü yaşamak demek, hayatı tüm canlılarla birlikte bir bütün olarak ele almak, dil, din, ırk farkı gözetmeden, herkesin hakkına sahip çıkmak demektir. Xabze, akla ve hayatın gerçeklerine kendini uyarlayan dinamik bir yapıdır. Bu nedenle, geçmişte var olan kuralları araştırdım, bugün yaşanan şeklini tanımladım, yarın olması gereken şekline ışık tutmaya çalıştım. Yaşadığım, tanık olduğum ve kıssadan hisse çıkarılabilecek bazı anılarımı sizlerle paylaşmak istedim. Konuları kronolojik sıralamaya göre yazmadım, ancak şundan emin olabilirsiniz ki yaşadıklarımı, gördüklerimi, duygu ve düşüncelerimi olduğu gibi aktarmaya büyük özen gösterdim. Yazdıklarımın bu şekilde okunup algılanması gerektiğini düşünüyorum. Kitapta insan yaşamının sır dolu geçmişi, dili, göç yolları, birey olarak insan davranışları, çocuk eğitimi, kadın erkek ilişkileri, büyükler ile küçükler arasındaki ilişkiler. Ayrıca; aile ve akrabalık bağları, yaşam öyküleri, karı-koca ilişkileri, insanlar arasındaki anlaşmazlıkların çözümü, hukuk kuralları, mülk paylaşımı, komşuluk ilişkileri, dayanışma gibi konular; Xabze değerleri esas alınarak incelenmiştir. Bütün bunlara karşın, bu kitabın eksiksiz olduğunu söyleyebilmem mümkün değildir. Benim için en büyük ödül, okuyucuların bu insancıl ve efsanevi kültürle tanışmalarına katkı sağlamanın mutluluğudur.

Yazar Hakkında:

Tletseruk Nahit Serbes, 1945 yılında Adapazarı’nda doğdu. İlk ve orta öğrenimini Çaybaşı-Fuadiye köyü ilkokulu, Dr. Nuri Bayar Ortaokulu ve Lise Öğrenimini Rusya’da tamamladı. Genç yaşta ticaret hayatına atıldı. 40 yıldır iş ve ticaret hayatını sürdüren Nahit Serbes halen Adapazarı’nda altın, mücevherat , döviz, inşaat ve emlak alım-satım ticareti yapmaktadır. 1993 yılında Adapazarı’nda vergi rekortmenleri sıralamasında 2. olmuştur. Aynı zamanda kültür araştırmacısı ve yazar olan Nahit Serbes,Çerkes kültürüne yapmış olduğu hizmetlerinden ötürü,Kabartay Balkar Cumhurbaşkanı Arsen Konakov tarafından, Cumhurbaşkalığı sarayında bir takdirname ve madalya ile ödüllendirilmiştir.

İyi derecede Rusça, Çerkesce ve orta derecede İngilizce bilen Nahit Serbes, evli ve 4 çocuk babasıdır. 2001 yılında kendi yaşam öyküsünü içeren “Terzi Çıraklığından Patronluğa” isimli bir kitabı yayınlanmıştır. Doğduğu köyüne bir ilkokul ve bir cami yaptırmasından ötürü dönemin Cumhurbaşkanı Sayın Kenan Evren tarafından Cumhurbaşkanlığına davet edilmiş, Cumhurbaşkanı ve Milli Eğitim Bakanı tarafından birer takdir name ile taltif edilmiştir. Bunun yanı sıra Çocuk Esirgeme Kurumu yönetim kurulu üyeliği yapmış, yaptığı bir bağışa karşılık kurum tarafından altın madalya ile ödüllendirilmiştir.

Sitemizdeki Benzer İçerikler