Antalya Çerkes Derneği’nden Çerkes Kamuoyu’na

Kaffed’in 7.Olağan Genel Kurulundan sonra Reyhanlı Çerkes Derneği’nin Çerkes kamuoyuna yaptığı açıklamayı birlik ve beraberliğimizi zedeleyecek, çatı örgütümüz Kaffed’i zayıflatacak bahaneleri ile ve açıklamada “genel merkezle ilişkilerimizi donduruyoruz askıya alıyoruz” denmesine rağmen, sanki federasyondan ayrılıyormuş gibi bir izlenim yaratılmaya çalışılmasını ibretle izliyoruz.

Kaffed, Reyhanlı Çerkes Derneği’dir. Kaffed, Antalya Çerkes Derneği’dir. Kaffed, Çerkes halkınındır.

Her eleştiriye bir savunma-saldırı mekanizması içerisinde cevap veren değil; önemseyen ve dikkate almaya çalışan bir genel merkez istiyoruz.

Nedir Reyhanlı Çerkes Derneğinin eleştirileri?

1- Kaffed, Çerkes halkının federasyonu ise, neden ismi Çerkes değildir? Tüm Kuzey Kafkasya’lılarınsa, neden bir tane Abhaz Derneği, bir tane Karaçay Malkar, bir tane Oset ya da Çeçen derneği üyesi yoktur?

Tüm bu kardeş halkların kendi ulusal isimleri ile dernekleri, vakıfları veya federasyonları varken ( Abhaz Fed, Alan Vakfı, henüz kurulma aşamasında olan Karaçay Malkar Dernekleri Fed ) Çerkes ismini kendine layık görmeyen federasyonla nereye varacağız?

“Nart Ulusu”na mı? “Kafkasça Dili”ne mi?

2- Çok değil, daha birkaç yıl önce ABD’nin Türkiye Büyükelçisine Arap Baharı sorulduğunda “siz asıl başlayacak olan ‘Kafkas Baharı’na bakın” demişti. Sonra Ukrayna karıştı, Rusya müdahale etmek zorunda kaldı. Suriye’den yüzlerce “Kafkasyalı mücahit”in Türkiye üzerinden Ukrayna’ya kaydırıldığı, bu “mücahitler”in ilk icraatının Kırım’da 2 gün elektriklerin kesilmesine neden olan sabotaj eylemi olduğu söyleniyor.
Yine Ukrayna’da, parlamentoda bir “Free Caucassus” grubu kuruldu, “Free Circassia” değil.

İSİS yandaşları Suriye’den Türkiye’ye, buradan Gürcistan’daki Pankisi vadisine, oradan da Çeçenya’ya-Kafkasya’ya geçiyorlar.

Tüm bu olup bitenleri görmemek-duymamak için kör ve sağır olmak gerekir.

Hala “Kafkas” kimliği altında kalarak, bu “Anti Rusçu Kafkasyalılar” ile farkınızı nasıl anlatacaksınız kamuoyuna? Ve vatanınızla nasıl bir ilişki geliştireceksiniz?
Yoksa vatansız diasporada Çerkes kalabileceğinizi mi sanıyorsunuz?

3- Sonra, Kaffed demokratik olmasın mı? Demokratik kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmasın mı? Yoksa şu “hemşehrimiz” bilmem hangi mevkide, bu “hemşehrimizin bize çok faydası olur” diyerek “Çerkes Kalma Mücadelesi”ni “hemşehricilik” üzerinden mi yükseltmeyi düşünüyor?

Federasyonumuzun hemşehrilerimizden veya tek tek dostlardan bağımsız ilkeleri ve ilişkileri olmasın mı?

Eğer, “Çerkeslerin Türkiye Cumhuriyeti’nde de, Rusya Federasyonu’nda da demokrasiden ve demokratik güçlerden başka seçenekleri yoktur” diyorsak, bunun hızla federasyonumuzun vizyonu ve politik duruşu olarak örgütlenmesini biz de istiyoruz.
4- Aynı şekilde, “vatana dönüşün önünü nasıl açacağız? Türkiye-Rusya geriliminin düşmesine katkımız nasıl olacak? Ve Çerkesler bu gerilimi nasıl okumalı?..” gibi konularda daha hızlı hareket edilmesini ve kararlı adımların atılmasını da istiyoruz.
5- Genel Kurul’dan önceki son başkanlar kurulunda verdiğimiz destek ve birlik-beraberlik mesajları tek listeyle girilen seçimlerde Yönetim Kurulu’nu “istediğiniz gibi” yapabilmek için midir?
Evet: federasyonumuz düşüncelerimizi, önerilerimizi, sıkıntılarımızı ve hassasiyetlerimizi dikkate almalı, şeffaf ve demokratik bir yönetim doğrultusunda irade göstermeli, isminin Çerkes halkının kimliğini, çıkarlarını ve gelecek vizyonunu temsil edecek bir tarzda değiştirilmesi konusunda net bir tavır belirlemeli ve bunu üye derneklerine anlatmalıdır.

Antalya Çerkes Derneği olarak, Reyhanlı Çerkes Derneğinin kaygı ve düşüncelerine katılıyor, bu gelecek vizyonuna uygun platformlarda bir araya geleceğimizi Çerkes Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

Antalya Çerkes Derneği Yönetim Kurulu

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz